Kırmızı Mercimek Çorbası
Bir Türk'ün ilk aklına gelecek ve bilmediği yerde ilk isteyeceği çorbadır.

Kırmızı Mercimek Çorbası

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 Kırmızı mercimek
4 Sebze karışımı
1/4 Soğan ince doğranmış, tercihen beyaz soğan
1 Patates tercihen beyaz patates
1 çaykaşığı Kırmızı biber
1 çaykaşığı Tuz

Nutritional information

12,5g
Protein
188,2
Kalori
1,1g
Toplam Yağ
0,2g
Doymuş Yağ
0mg
Kolesterol
5,9g
Lif
632,3mg
Sodyum
0,7g
Şeker

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Türk mutfağında en çok pişirilen, bir Türkün bilmediği bir mekanda içmek için ilk tercihini kullanacağı klasik ama sıradan olmayan çorbadır kendileri.

Features:
  • Glutensiz
  • Vejetaryen

Ingredients

Directions

Share

Preheat the oven to 200°C/400°F/gas 6. Put 1 chicken breast, with its skin left on, in a bowl. Add 8 trimmed sticks of asparagus, 6 halved cherry tomatoes and the leaves from 1 sprig of fresh rosemary plus a whole sprig of rosemary as well. Toss everything together with a pinch of sea salt and freshly ground black pepper and a drizzle of olive oil. Put the veg into a tinfoil tray and place the chicken and rosemary sprig on top. Season well. Add some white wine and cook in the middle of the oven for 25 to 35 minutes. Serve drizzled with balsamic vinegar.

(Visited 175 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Kırmızı mercimekleri kevgire yerleştirin ve durulayın. Daha sonra kırık mercimekleri ve mercimek içinde bulunabilecek çerçöpü ayıklamak için eleyin.

2
Done
10 min

Yıkanmış ve temizlenmiş mercimekleri önceden hazırlanmış sebze karşımı, patates, soğan ve biraz da kırmızı biber ile orta boy bir tencereye koyun.

3
Done

Tencereyi ocağın üzerine alın, kaynamaya başlayana kadar yüksek alevde tutun ve kaynamaya başladıktan sonra kısık aleve alın. Tencerenin kapağını hafif aralık bırakarak biraz buharlaşmaya izin verecek şekilde tencerenin ağzına kapatın. Mercimekler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 40 dakika pişirin.

4
Done

Damak tadınıza göre tuz ve biber ekleyin. Bir bardak kadarı hariç çorbanın geri kalanını blender ya da mutfak robotu ile çekin. Çekilmiş çorbayı tencerede bıraktığınız kısmın üzerine dökün ve hafifçe karıştırın.

5
Done

İhtiyaç olduğu kadar ısıtın ve servis edin.

admin

Recipe Reviews

Average Rating:
(5)
Total Reviews: 1
admin

Çok severek yediğim bir çorba. Üzerine bol yağlı salçalı sos, acı biber ve bir de limonunu güzelce sıkınca benim için mükellef bir öğün oluveriyor.

Add Your Comment